شرایط واگذاری شوکر وافشانه اشک آور

شوكر واسپری فلفل

مرکز انتظام پلیس پیشگیری ناجا تنها مرجع ارائه تجهیزات دفاع‌شخصی است

شورای امنیت کشور به منظور سازمان‌دهی استفاده، فروش، خرید، توزیع و نگهداری تجهیزات مانند شوکر، افشانه و … مقرر کرده است، توزیع و فروش تجهیزات دفاع شخصی از سوی نیروی انتظامی صورت گیرد که به طبع آن مرکز انتظام پلیس پیشگیری مسئولیت این امر مهم را به تعدادی از موسسات خدمات حفاظتی و مراقبتی در سطح کشور واگذار کرد.

بنا به درخواست متقاضی، تحویل گیرندگان این تجهیزات می‌توانند به مدت یکسال با هزینه اندک  خود را در قبال حوادث پیش آمده احتمالی بیمه کنند و این تجهیزات نیز بیمه می‌شوند

سلامت روحی و روانی و … از جمله شرایط عمومی استفاده از تجهیزات دفاع شخصی است.

چهار بخش لشکری، کشوری و صنوف و اشخاص حقیقی می‌توانند درخواست‌کننده شوکر وافشانه فلفل باشند،

– صنوف و سازمان‌هایی که آسیب پذیری بیشتری در مقابل وقوع جرم دارند از جمله: طلا و جواهر فروشان ، صرافان، داروخانه‌ها به خصوص شبانه‌روزی، وکلای دادگستری، جامعه‌پزشکی، پرستاری، می‌توانند از طریق اتحادیه مربوطه درخواست خود را برای دریافت تجهیزات دفاع شخصی اعلام کنند.
-افراد کشوری خواستار تجهیزات می‌توانند درخواست خود را از طریق سازمان حراست سازمان مربوطه اعلام کنند.

– افراد وابسته به سازمان‌های لشکری نیز میتوانند از طریق رده‌های حفاظت اطلاعات سازمان متبوع خود به مرکز انتظام متصل می‌شوند.

-افراد حقیقی که تابع صنف و سازمان خاصی نیستند برای دریافت شوکر وافشانه  می‌توانند ضمن برگه درخواست تجهیزات، و به پلیس پیشگیری استان خود مراجعه و دلایل نیاز خود به تجهیزات دفاعی را عنوان کنند ، که پس از ارائه درخواست در کمیسیون‌هایی خاص بررسی می‌شود و در صورت تایید درخواست برابر روند کاری تجهیزات به آن فرد حقیقی تعلق می‌گیرد.


تجهیزات واگذار شده به افراد تنها باید در حوزه کاری و نوع خواسته داوطلبان مورد استفاده قرار گیرد به عنوان مثال برای پزشکان استفاده از افشانه در صورت تعرض در حوزه کاری قابل استفاده است و اگر این فرد در محلی دیگر بر سر موضوع خاصی نزاع داشت حق‌استفاده از این تجهیزات را ندارد.
استفاده از این تجهیزات دارای مقررات خاصی است و اگر افردی از این تجهیزات دفاع‌شخصی سوء استفاده کند، از هرگونه استفاده از تجهیزات محروم شده و در صورت عدم‌التزام به این امر فرد خاطی به مراجع‌قضایی معرفی می‌شود چرا که این افراد تنها مجاز به استفاده از این تجهیزات در بحث شغلی خود هستند.
این تجهیزات از سوی وزارت دفاع دریافت می‌شود و این سازمان بروشورهای آموزشی تعبیه کرده است که همراه با این تجهیزات به متقاضی ارائه می‌شود که بر اساس آن نحوه استفاده از این تجهیزات به متقاضی بیان شده و در زمان تحویل این تجهیزات توصیه و تذکراتی از سوی افراد مستقر در موسسات به متقاضی ارائه شده و متقاضیان پس از آن اقدام به تکمیل تعهد نامه می‌کنند.
پس از پایان مهلت انقضای دستگاه افراد می‌توانند مجددا به مراکز و موسساتی که قبلا تجهیزات دفاع‌شخصی را دریافت کرده‌اند، مراجعه و پس از تحویل تجهیزات خود، کارت مجوز و تجهیزات جدید تحویل گیرند.
 عمر مفید افشانه‌ها یک سال و نیم است.ودر صورت انقضای تجهیزات (افشانه – شوکر) وسایل قبلی بازپس گرفته می‌شود

کلیه تجهیزات دفاع‌شخصی ساخت داخل و وزارت دفاع است و این سازمان بنا به خواسته ناجا، اقدام به تهیه شوکر و افشانه می‌کند و این افشانه‌ها از دوز پایینی برخوردار است و تاثیرات، عوارض آنها روی بینایی و صورت کم بوده و صرفا اثر بازدارندگی دارد.
تجهیزاتی که خارج از چرخه ناجا و به صورت تبلیغات اینترنتی و سوءاستفاده از نام‌های خاص به فروش می‌رسد عوارض ناگواری بر جسم افراد می‌گذارد به عنوان مثال شوکرهایی که در بازارها به فروش می‌رسد دارای ولتاژ برق ۱۸۰۰، ۲۰۰۰، ۲۵۰۰ هستند و این در حالی است که برق ۲۲۰ ولت پس از چند ثانیه فرد را به حالت کما می‌برد و بیش از این بدن انسان را با مشکلات عدیده روبرو کرده و ممکن است موجب مرگ افراد شود.

اسپری‌های اشک‌آوری که در بازار سیاه به فروش می‌رسد جهت بازدارندگی حیوانات وحشی مورد استفاده قرار می‌گیرند و از دوز بالایی برخوردار هستند و باعث خفگی و سوختگی صورت و حتی موجب نابینایی فرد می‌شود.
 به استناد ماده ۱۱ و ۱۲ قانون مجازات قاچاق سلاح و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز به تحمل حبس طولانی مدت (۲ تا ۵ سال) و جریمه نقدی در مورد نگهداری، حمل، فروش و استفاده محکوم می‌شوند.

مرکز انتظام نمی‌تواند برای تجهیزات افرادی که خارج از شبکه ناجا اقدام به خرید کرده‌اند مجوز ارائه دهد

نوع تجهیزات خارجی (ولتاژ و دوز) با تجهیزات ارائه شده از سوی ناجا هم خوانی ندارد و به طبع آن امکان صدور مجوز برای این تجهیزات وجود ندارد اما افراد می‌توانند ضمن تحویل تجهیزات خود، درخواستی مبنی بر دریافت تجهیزات قانونی کرده در صورتی که پس از بررسی و احراز صلاحیت فرد توسط کمیسیون‌ها بلامانع بود، به وی تجهیزات تعلق می‌گیرد.

کیفیت تجهیزات داخلی از نظر صلابت کار همانند نمونه خارجی است اما عوارض نسبت به نمونه خارجی کمتر است.

صدور مجوز افشانه و شوکر به صورت متمرکز در اداره تجهیزات مرکز انتظام پلیس پیشگیری ناجا صادر می‌شود در پشت کارت مجوز شماره تجهیزات (افشانه – شوکر) قید شده است و با این روش برای تجهیزات هویت سازی شده است.

کارت‌های صادره از سوی مرکز انتظام به مانند اوراق بهادار بوده و با استفاده از نور ماورای بنفش می‌توان رگه‌های طلایی که داخل این کاغذ امنیتی است ملاحظه کرد و از اصل بودن یا نبودن آن مطلع شد

شوکر وافشانه فلفل

ناجا تنها مرجع ارائه تجهیزات دفاع شخصی
تنها مرجع توزیع، نگهداری و ارائه مجوز تجهیزات دفاع‌شخصی در کل کشور و در تمامی نهادها و سه قوه (مجریه، مقننه و قضایی) نیروی انتظامی است و شرکت‌هایی که از طریق اینترنت  وسایر روشها اقدام به فروش این تجهیزات می‌کنند تحت تعقیب مراجع‌قضایی قرار میگیرند.

nazmafarin hafez
در تاریخ 19 تیر 1400
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.